Már nagyon sokan vannak akik hallottak róla, hogy a D-vitamin jelenléte és megfelelő szintje legalább olyan fontos számunkra mint szervezetünk C-vitamin ellátottsága. A D-vitaminok kifejezést gyűjtő névként alkalmazzuk, mivel ezen belül valójában D1-,D2- és D3- vitamint különbözteteünk meg. A D1- vitamint a növények állítják elő és növényi táplálékokkal kerül szervezetünkbe, ennél valamivel erősebb hatású a D2- vitamin, amely állati eredetű élelmiszerekből kerülhet be szervezetünkbe hasonlóan mint a D3- vitamin. De a D3- vitamint szervezetünk önmaga is képes előállítani, ezért ebben az esetben nem csupán vitaminról, hanem hormonszerű anyagról beszélünk. A D3 előállítása a napfény UV-B sugarai hatásrára a bőrünkben indul el. Itt koleszterinből ( 7- dehidrokoleszterin= D3-provitaminja) napfény hatására D3-previtamin jön létre, amelyből a májban és a vesében hő hatására ( hidroxilálással, az az 2 db OH csoport kapcsolódásával) a previtaminból végül kialakul a 1,25 dihidroxi D3, amely a D3-vitamin biológiailag aktív formája (kalcitrol) . Sokan nem tudják viszont, hogy a szoláriumozással télen csa igen csekély mértékben fokozható a D3- vitamin előállítása, mivel a szoláriumok 97-99%- ban csak UV- A sugárzást bocsátanak ki, amely határása nem termelődik a bőrben elegendő mennyiségben a D3- previtaminja, ráadásul a nagymértékű UVA-A sugárzás miatt, erősen bőrkárosító hatású.
De vajon mennyi időt is kellene nekünk magyaroknak naponta napon töltenünk ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű D3- vitamin termelődjön szervezetünkben?
Egy kiváló magyar kutatási anyagban amelyet a Fodor József Országos Közegészségügyi Központ valamint a Frédéric Joliot- Curie Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató intézet és a Novartis Hungária Kft. végzett, Bakos József és Mikó Péter Dr. publikálásában megszületetett egy kifejezetten a magyar emberekre vonatkozó tanulmány, amelyben a kutatók az OMSZ mérési adatai alapján megpróbálták konkrétan meghatározni, hogy az adott hónapokban a magyar emberekre jellemző kaukázusi I-II bőrtípussal pontosan mennyi időt kellene a napon tartózkodnunk 1000 IU D3- vitamin termelődéséhez. A kutatás eredményeként megfogalmazták, hogy:
Mit kell tudnunk a D- vitaminról és milyen hatása van szerevezetünk működésére?
Mind három D-vitamin származék (D1,D2,D3) szteroidszármazék. Legjelentősebb közülük a D2- és a D3-vitamin. Közös bennük, hogy mindhárom anyag elősegíti a kalcium és a foszfor felszívódását a bélből valamint szabályozza vérben mint két anyag szintjét, a kalcium és a foszfor anyagcserét, valamint javítja a kalcium felhasználását is. Éppen ezért nagyon fontos szerepet tölt be az érrendszer egészségének megőrzésében, mivel hiánya esetén a vérben megnő a kalcium szint, amely miatt ezen ásványi anyag az erek falai közé fog lerakódni és nem jut el a csontjainkba. Így egyszerre lesz érelmeszesedésünk és csontritkulásunk, hiába magas a kalcium bevitelünk! Közvetlenül hat a csontépítő- és bontó sejtek toborzására, érésére és aktivitására. Hat az izomműködésre és az immunrendszerre is. A D3-vitamin, mind annak hidroxi-származékai elsődleges hatásukat a vékonybélben, a csontokban, a vesékben és a mellékpajzsmirigyekben fejtik ki.
Számos tudományos vizsgálat igazolta az utóbbi években a D3- vitamin ( hormon) jelentőségét.Mivel az érrendszerünk egészségében betöltött szerepe jelentős, ezért az érrendszerrel összefüggő betegségek kialakulásában is meghatározó szerepet tölt be. Ilyen tipikus D- vitamin hiányában bekövetlező betegségek az angolkór, ami manapság már a fejlett országokban igen ritka. Ezen kívül viszont számos más olyan súlyos betegség kiváltója, amelyek közül számos vezeti a halálozási statisztikákat többek között Magyarországon is mint pl.:az öszes szív- és érrendszeri betegség ( magas vérnyomás, stroke,cukorbetegség ,érelmeszesedés, demencia, Arzheimer- kór stb.. ) daganatos kórképek, csontritkulás, asztma.
Hogyan tudjuk fokozni az őszi-téli-tavaszi hónapokban a D- vitamint bevitelt?
A D- vitamin szint időszakos ellenőrzése erősen javasolt, főleg a fenti betegségben szenvedők körében, valamint a D3- vitamin pótlása nélkülözhetetlen a szeptembertől- májusig tartó hónapokban. Az európai mérési adatok alapján étkezéssel jellemzően 160 IU D3-vitamin tudunk bevinni naponta, vagy ennél is kevesebbet. A D3- vitamin az állati élemiszer származékok viszonylag szűk körében található meg ( halakban, halolajban, tojássárgájában, májban van jelen ). A magyar emberek étkezési szokásaik miatt az élemiszerrel még kevesebbet tudnak bevinni, mint a mediterrán országokban élők. Ezért számunkra a D3- vitamin étrend-kiegészítőként való fogyasztása elkerülhetetlen! Mivel a D3-vitaminnak a bélrendszerben történő lebontódása során csak mintegy 1/7-része hasznosul biológiailag (!) , ezért tanácsos szeptembertől - májusig legalább 8000 NE D3- vitamin rendszeres, napi szintű fogyasztása annak érdekében, hogy legalább 1000 NE D3- vitamin jelen legyen szervezetünkben az optimális 55 ng/ml feletti plazma- D szint elérése érdekében. A D3- vitamin fogyasztását javasolt étkezéshez kötni, mivel zsírban raktározódik. Soha ne vegyük be kávéval, grépfruit lével, tejjel, mert ezen anyagok a felszívódási hatékonyságot ronthatják.
A D- vitamin szintet hogyan tudjuk mérni?
Egyszerű vérvétellel. A laboratóriumokban viszont NEM a biológiailag aktív D-vitamin-szintet mérik, mivel annak szérumszintje nagyon alacsony, és felezési ideje is kb. 1 nap. A laboratóriumok ehelyett a kalcitriol előanyagát, a hidroxi-ergokalciferolt és hidroxi-kolekalciferolt (25-OH-D2 ill. 25-OH-D3 vitamint->ezeket együttesen 25 OH- D- nak nevezzük) határozzák meg, mivel annak felezési ideje 3 hét, szintje pedig két nagyságrenddel meghaladja a kalcitriolét. A 25-OH-D-vitamin kevesebb mint 1%-a van jelen szabad formában a szérumban. Legnagyobb részben a D-vitamin-kötő fehérjéhez, kisebb mértékben az albuminhoz kötődik. A labor az össz-25-OH-D-vitamin szintjét határozza meg, amely mind a szabad mind a már kötött formáját tartalmazza a kalcitriol előanyagának.
Figyelem, a laborok mérési módszerei között különbség lehet, ezért előfordulhat, hogy különböző eredményt kapunk azonos körülmények között. Ezért érdemes egy adott labort kiválasztani és a kontroll méréseket ugyanott elvégeztetni.