Számos stratégiát fejlesztettek ki a cukorbetegségben fellépő endoteliális diszfunkció helyreállítására, amely elengedhetetlen ahhoz hogy cukorbetegség esetén ereink rugalmasságát, tágulási képsségességét megőrizzük és ezzel biztosítsuk szerveink, szervrendszereink kiváló oxigén és tápanyag ellátását.Számos tanulmány igazolta a polifenol antioxidánsok védelmező szerepét a diabétesz esetén fellépő érrendszeri szövődményekkel szemben.
Mi az endotélium és mi a szerepe az érrendszerben?
Az endotélium, egy lapos, egy sejtsorból álló réteg, amely főképp a vér- és nyirokerek, valamint a szívünk belsejét borítja. ( belhám ) . Ez a belhám igen fontos szerepet játszik az anyagcserében és közvetítő szerepet tölt be a keringő vér és az érfal között. A belhám az által, hogy elkülöníti az érszűkítő és értágító anyagokat, kulcsfontosságú szerepet tölt be az érrendszer működési egyensúlyának fenntartásában. Az érrendszeren belül szabályozza a sejttapadást és az érfali gyulladásos folyamatokat a szív- és érrendszer egészséges működésének biztosítása érdekében. A belhám sejtek működésbeli módosulása érszűkülethez, gyulladást és trombózist kiváltó állapotokhoz vezet, amely endoteliális működési zavart okoz, mely számos betegség kísérője, többek között a cukorbetegségé.
Mi az endoteliális diszfunkció (működési zavar) ?
A belhám működési zavara úgy tűnik az első fejleménye az érhálózatot érintő makrovaszkuláris szövődményeknek, mint például szív- koszorúér betegség, perifériás artériák megbetegedésének, az egyvérzésnek, és az olyan hajszálér elváltozások okozta megbetegedéseknek, mint a vesekárosodás, idegbántalom (neuropátia) és a retina kis ereinek károsodása (diabéteszes neuropátia).
Az endoteliális azaz belhám sejtek kulcsfontosságú szerepet töltenek be számos érfali funkció szabályozásában mint például: vérsűrűség szabályozása, tápanyagok, hormonok és egyéb anyagok környező szövetekhez való eljutttatása.Ezen felül az endoteliális sejtek részt vesznek az érfal rugalmasságának biztosításában, vérlemezkék összekapcsolódásában, véralvadási és gyulladási folyamatok szabályozásában, az áteresztőképesség fenntartásában, a trombózis megelőzésében.
Amikor az endotélium képetelen az érrendszer egészséges működésének fenntartására, akkor endoteliális működési zavarról beszélünk. Ez rendszerszintű kóros állapotnak felel meg, amely módosítja az endotél sejtek fenotípusát, és amelyet az endotél sejtek olyan irányú, normálistól eltérő működése kísér, amely az értágulás csökkenésével, illetve gyulladást és trombózist megelőző állapotok kialakulásával jellemezhető.
Mi idézheti elő a belhám működési zavarát?
Számos tényező idézheti elő, mint például: véráramlási problémák, stressz, oxigénhiány, öregedés, magas vércukorszint, magas koleszterinszint és magas vérnyomás.
Hogyan javítható az endoteliális diszfunkció?
Klinikai kísérletekkel igazolták, a polifenolok jótékony hatását endoteliális diszfunkció esetén. A zöld teában lévő polifenolok pl.:EGCG (PannonVital Koleszterin- zsír- cukor kontroll kapszula hatóanyaga-> 1 kapszulában 13 csésze zölt tea hatóanyaga található) , a kakaóban található polifenolok jótékony hatását cukorbetegség , a vörösborban található polifenolok ( kvercetin, malvidin, trans- rezveratrol -> PannonVital Szív- Ér kapszula hatóanyaga-> 1 kapszulában 4-5 liternyi jó minőségű vörösbor kivonata található, alkohol mentesen) jótékony hatását hajszálerek működési zavara és a citrusfélékben található polifenolok jótékony hatását az érrendszer védelme érdekében.
Hogyan tudunk polifenolokat bejutattani szervezetünkbe?
A legnagyobb hátránya ezen vegyületnek, hogy jelenlétük csak nagy mennyiségű természetes élemiszer esetén számottevő másrészt , hogy természetbeni előfordulásukban nagy különbségek vannak, harmadrészt maga az aktív komponens kémiai természete, amely lehet, hogy nem maga a polifenol csak annak származéka.
Ahhoz, hogy napi szinten megfelelő mennyiségű polifenolt vigyünk be természetes élemiszerekkel, szinte semmi esélyünk, hacsak nem élünk olyan helyen, ahol az év 365 napján keresztül jutunk friss, polifenolokban gazdag - erős színanyaggal rendelkező- növényekhez, zöldségekhez, gyümölcsökhöz. Ezért biztonságos és azonos mértékű bevitelüket nap mint nap növényi kivonatok formájában tudjuk biztosítani. A növényi kivonatokban a növényekben található polifenol komplexek találhatók.
Jobb a növényi kivonat mint a szintetikus készítmény?
Annak ellenére, hogy a természetes polifenolokban is kémiailag ugyanazon szerkezetű molekulák találhatók, mint a szintetikus vegyületben, a hatásuk eltérő lehet. Mi ennek az oka? A szintetikus polifenol készítmények csak önmagát a hatóanyagot tartalmazzák, míg a növényi kivonatokban komplex formában, más hatóanyagokkal együtt található meg, amelyek egymás szinergikus hatását erősítik, amely megnyilvánulhat magasabb felszívódásukban és erősebb hatásukban is.
Összefoglalva:
Jelenlegi ismereteink alapján, a polifenol antioxidánsok részletes tanulmányozása alapján elmondható, hogy ez a terápiás út tűnik a legbiztonságosabb és leghatékonyabb megközelítésnek cukorbetegség és annak érrrendszeri szövődményei esetén . Számos kísérleti tanulmányból az a következtetés vonható le , hogy a polifenolok többféle működési mechanizmus által javították a belhám működését. Ma már kiterjedt irodalmi hátér bizonyítja a polifenoloknak a belhám működési zavarára, valamint a nitrogén- monoxid jeltovábbító útvonlak működésére kifejtett jótékony hatását, amelyek a cukorbetegség kezelése során kiemeleten fontos célpontok. Ennek érdekében fontos a polifenolok napi szintű bevitele, például növényi kivponatok formájában, amelyek jóval hatékonyabbak lehetnek, mint ugyanazon hatóanyagot tartalmazó szintetikus készítmény.